Morderstwo to bardzo poważna zbrodnia i może się wydawać, że nikt nie da się namówić do jej popełnienia. Jednak wszyscy wiemy, że są osoby, które zabijają niewygodne osoby z pieniądze albo z miłości. Coraz częściej mówi się też o zbrodniach, do których sprawcy zostali zmuszeni albo sprytnie zmanipulowani przez kogoś mądrzejszego, kto chciał uniknąć kary i jednocześnie pozbyć się kogoś, kto zaszedł mu za skórę.

Przeważnie kiedy tego typu sprawy wypływają na światło dzienne, to manipulantem okazuje się pewna siebie i swoich wdzięków kobieta, która za pomocą swojego ciała dostaje zawsze to, czego chce. Manipulowanie słabszych i zapatrzony w nie mężczyzn nie musi być trudna, zwłaszcza jeśli wyciągamy obietnice w chwilach słabości, na przykład podczas seksu. Może się nawet zdarzyć, że zmanipulowana osoba nie chce wydać swojej miłości i sama bierze na siebie całą winę, ale częściej mamy do czynienia z wydaniem ukrytego wspólnika, w ramach zemsty albo próby ratowania siebie przed poważnymi konsekwencjami.

Kobiety i mężczyźni nie muszą manipulować tylko ciałem i swoim wdziękiem, chociaż zdecydowanie jest on pomocny. Mogą zbudować też niezdrową relację z ludźmi, którzy ich podziwiają, ale nie w sensie romantycznym. Możemy się bowiem często spotkać z relacją na zasadzie mistrz-uczeń. Często dotyczy to charyzmatycznego dorosłego, który w oczach młodych osób osiągnął sukces i chcą się od niego uczyć. Młody umysł to bardzo podatny umysł i kiedy mamy już jego uznanie, nie musimy zbyt się napracować nad zdobyciem jego pełnego poparcia i przekonaniem go do popełnienia zbrodni.

Manipulować możemy też po prostu osoby słabe psychiczne, niepewne, o zaniżonym poziomie własnej wartości. To nie tylko podatny na sugestie grunt, ale często też ktoś, kto szuka opiekuna albo przyjaciela. Osoby samotne łatwo wchodzą w nieodpowiednie otoczenie z nadzieją, że staną się w końcu częścią czegoś większego. W konsekwencji mogą zostać wplątane w przestępstwo i nawet nie wiedzieć o tym, że to, co zdobyły, było złe. To samo tyczy się osób niepełnosprawnych albo upośledzonych umysłowo, które nie tylko są łatwym łupem, ale do tego mogą mieć problem z rozpoznaniem, co jest złe, a co dobre.